Rydułtowy mają się czym pochwalić – orkiestra KWK Rydułtowy – Anna to jeden z najbardziej uznanych ambasadorów kultury śląskiej w całej Polsce. Powstał w 1917 roku i od tamtej pory kultywuje śląskie tradycje muzyczne. Orkiestra na swoim koncie ma już ponad tysiąc koncertów, a na tym nie koniec. Muzycy wciąż podnoszą swoje umiejętności. Stawiają także przed sobą nowe wyzwania – jednym z nich jest wyjście ze swoją muzyką tak blisko ludzi, jak tylko jest to możliwe.
Rok 2015 pod tym względem był wyjątkowy, ponieważ Orkiestra KWK Rydułtowy – Anna rozpoczęła cykl koncertów plenerowych, które w ciepłe letnie dni odbywały się w Parku Sensorycznym „ROSA”. Na tym nie koniec nowości. Po raz pierwszy w swojej historii muzycy uświetnili czas oczekiwania na nadejście nowego roku mini koncertem pod Urzędem Miasta w Rydułtowach, podczas którego wykonali kolędy, pastorałki oraz popularne śląskie piosenki.
Występ spotkał się z wielkim zaciekawieniem ze strony mieszkańców Rydułtów i wszystkich przyjezdnych, którzy zatrzymywali się, robili zdjęcia, ale przede wszystkim wsłuchiwali się w muzykę graną na żywo przez orkiestrę, która może poszczycić się zapierająca dech w piersiach historią. Orkiestra koncertowała we wszystkich krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, Turcji i wielu innych miejscach, lecz wydarzenia wspominane z największym sentymentem to koncerty dla papieża Jana Pawła II. Muzykom towarzyszyły mażoretki z zespołu Sukces, który wspiera i wzbogaca występy Orkiestry KWK Rydułtowy – Anna.