Menu Zamknij

Ruda Rzeką Roku 2015!

Ruda zwyciężyła w internetowym konkursie na Rzekę Roku 2015 Klubu Gaja. Nasza rzeka oczarowała znaczną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 5495 głosów. Do konkursu została zgłoszona przez rybnicki magistrat.

Tytuł Rzeka Roku 2015 zdobyła Ruda, którą upodobali sobie kajakarze. – Spływ kajakowy rozpoczynają tą ciekawą rzeką tuż poniżej zapory nigdy nie zamarzającego Jeziora Rybnickiego, a kończą w Kuźni Raciborskiej. Na tym odcinku Ruda przepływa przez bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich – mówią organizatorzy konkursu.

– Jesteśmy dumni z faktu, że Ruda zwyciężyła w 3. edycji konkursu Rzeka Roku 2015. Cieszymy się, że mogliśmy się pochwalić w całej Polsce tą cenną przyrodniczo i społecznie rzeką. Inicjatywa była także szansą na zainteresowanie mieszkańców środowiskiem naturalnym w ich najbliższym otoczeniu oraz do mobilizacji, by zrobić coś razem, jako lokalna wspólnota. Tak dobry wynik uzyskaliśmy dzięki pomocy wielu środowisk promujących przedsięwzięcie, współpracy z okolicznymi samorządami, zaangażowaniu urzędników, uczniów rybnickich szkół, firm, harcerzy z drużyny wodniackiej (którzy zorganizowali na miejskim rynku happening zachęcający do głosowania), firmy „Aktywni” organizującej spływy kajakowe, lokalnych mediów i wielu innych osób. Spory wkład wnieśli też mieszkańcy dzielnic, na terenie których Ruda przepływa. Wszystkim, którzy glosowali na Rudę serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Rybnika. – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Na drugim miejscu uplasował się Kanał Bydgoski, zdobywając 5179 głosów. Do konkursu został zgłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Wybudowany jeszcze w XVIII wieku kiedyś był bardzo ważną dla Bydgoszczy drogą wodną. Zbędny dla żeglugi kanał nigdy nie został jednak zasypany, bo już w XIX wieku upodobali go sobie mieszkańcy miasta. Dzisiaj Stary Kanał Bydgoski otoczony z obu stron parkiem z pięknymi, starymi lipami, topolami i kasztanowcami znowu jest bardzo popularny.

Trzecie miejsce zajęła rzeka Bystrzyca, zdobywając 1415 głosów. Nadrzeczne krajobrazy nietknięte jeszcze ręką człowieka zapierają dech, są jak dzieło sztuki. Pójście nad rzekę to nie tylko obcowanie z dziewiczą przyrodą, to także spotkanie z historią, z losami wielu ludzi. Stare młyny nad wodą szepczą opowieści o czasach, które dawno minęły. Czasy minione, chwile dobre i złe, pierwsze kroki z wędką – to wszystko w połączeniu z płynącą jak czas wodą, tworzy niepowtarzalny klimat. Rzekę Bystrzycę do konkursu zgłosiło Koło PZW „Stoczek” z Zakrzówka.

– W całym konkursie internauci oddali 14 527 ważnych głosów, na stronie odnotowano ponad 77 256 odsłon. Przez cały czas trwania konkursu trwała zacięta rywalizacja o tytuł Rzeki Roku. 3. edycja konkursu za nami. Cieszymy się, że konkurs Rzeka Roku spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Wyniki Konkursu Rzeka Roku 2015:

1. Ruda – 5495 głosów
2. Kanał Bydgoski – 5179 głosów
3. Bystrzyca – 1415 głosów
4. Wel – 1169 głosów
5. Barycz – 401 głosów
6. Wisła – 267 głosów
7. Złotna – 186 głosów
8. Czarna Przemsza – 162 głosy
9. Biała Tarnowska – 119 głosów
10. Mała Panew – 78 głosów
11. Mała Wisła – 56 głosów

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Źródło i foto: rybnik.com.pl