Menu Zamknij

Naukowo o mamucie

W dniu wczorajszym w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca odnalezionego w Wodzisławiu Śląskim-Zawadzie ciosu mamuta. Obecny na niej był m.in. dr Andrzej Boczarowski i Dawid Surmik z Uniwersytetu Śląskiego. Potwierdzono ustalenia prof. Jana Bordukiewicza, że cios należał do Mamuta włochatego (Mamutus primigenius). Naukowcy dokonali pierwszych ustaleń oraz omówili prawdopodobieństwo zachowania się szczątków kręgowców. Przedstawiono również możliwe scenariusze tego w jaki sposób mogło dojść do zdeponowania szczątków tego osobnika. Zwrócono też uwagę na możliwości promocji miasta i Muzeum jakie wiążą się ze znaleziskiem, pochwalając jednocześnie postawę znalazców. Naukowcy pobrali również próbki z ciosu do dalszych analiz, których wyniki mogą przybliżyć okoliczności życia i śmierci wodzisławskiego mamuta.

Źródło: www.wodzislaw-slaski.pl