Menu Zamknij

Komitet Wyborczy Wspólnota Samorządowa

Czy pozwoliliście sobie kiedyś Państwo na jednoczesny zakup samochodu, telewizora, pralki, lodówki i mieszkania ? Powiecie, że zabrakło by Wam na to wszystko pieniędzy. No właśnie.
My, kandydaci Komitetu Wyborczego Wspólnota Samorządowa jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi, w większości posiadającymi duże doświadczenie w pracy na rzecz samorządu.
Nie będziemy Państwu obiecywać tego, czego nie da się zrealizować. Tak robiliśmy dotychczas i tak postępować będziemy również w tych wyborach.
Nasza propozycja na przyszłą kadencję jest propozycją przemyślaną i wyważoną. Nie obiecujemy, jak niektórzy, gruszek na wierzbie. Chcemy realizować tylko to, co jest możliwe do realizacji i co da się sfinansować z dostępnych środków. A środki te są ściśle określone – podobnie, jak fundusze w Waszych rodzinach. Trzeba więc pieniędzmi gospodarować planowo i z rozwagą. My to potrafimy.
Co więc chcemy zaproponować Państwu na cztery najbliższe lata ?

Najważniejszymi inwestycjami w najbliższej kadencji, zarówno dla powiatu jak i miasta, będą inwestycje związane z budową dwóch dróg wojewódzkich: drogi 933 (tzw. „drogi południowej” relacji Pawłowice-Rydułtowy) oraz drogi 935 (tzw. „drogi północnej” relacji Pszczyna-Racibórz).
Te dwie wielkie inwestycje pozwolą połączyć nasze miasto i gminy powiatu z siecią autostrad. Te dwie inwestycje mogą stać się dla naszego rejonu dużymi szansami na rozwój. Dołożymy więc wszelkich starań, aby uwzględniono je w planach inwestycyjnych Województwa Śląskiego.
Ponadto wytyczyliśmy sobie kilka sztandarowych zadań, jakimi chcemy się zająć to:
1. Miasto
Nasze miasto od kilku lat staje się atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla rodzin, które cenią sobie bezpieczeństwo, wygodę oraz chcą znaleźć po pracy sensowny sposób na spędzenie czasu wolnego. Miasto z dnia na dzień pięknieje. Wielu przyjezdnych (i mieszkańców) zachwyca się widoczną na każdym kroku gospodarnością. Chwalą zadbaną roślinność i czystość miasta. Dbałość o wygląd naszych dróg (i posesji) powoli staje się naszą wspólną wizytówką. Za to wszystkim nam, mieszkającym w Rydułtowach, należą się wielkie słowa uznania. Chcemy przez najbliższe lata kontynuować tę politykę. To przecież my zaproponowaliśmy taki pomysł na nowoczesne Rydułtowy i przez ostatnie lata z powodzeniem go realizowaliśmy. Chcemy wzbogacać ofertę miasta o kolejne obiekty i pomysły:
a) Kompleksowe uzbrojenie poprzemysłowego terenu w rejonie ul.Ładnej.  W ramach tego pomysłu przewiduje się uzbrojenie terenu oraz budowę drogi celem przygotowania nowych terenów inwestycyjnych.
b) Rewitalizacja pogórniczego osiedla „Kolonia Karola” przy ulicy Generała Józefa Bema. Budynki osiedla zostaną odnowione, a przestrzeń użytkowa osiedla zostanie zmodernizowana m.in. powstanie nowy plac zabaw. Projekt realizowany będzie równolegle z kompleksowym programem wsparcia społecznego – m.in. utworzona zostanie świetlica środowiskowa.
c) Utworzenie Centrum Usług Społecznych przy ulicy Generała Józefa Bema. Na terenach stadionu (KS Naprzód) planuje się utworzenie Centrum Usług Społecznych, które realizować będzie kompleksowe usługi publiczne. Zakres rzeczowy projektu obejmuje adaptację budynku sali gimnastycznej. Konieczne do wykonania prace obejmować będą dostosowanie pomieszczeń do nowej funkcjonalności oraz podjazdy dla osób niepełnosprawnych, wymianę instalacji , roboty wykończeniowe, wyposażenie.
d) Modernizacja ulicy Radoszowskiej wraz z fragmentem ul.Obywatelskiej. Zadanie obejmuje przebudowę odcinka ulicy Radoszowskiej od ul. Raciborskiej do numeru 67 wraz z modernizacją dwóch skrzyżowań oraz fragment ul.Obywatelskiej.
e) Budowa przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Zadanie obejmie budowę przydomowych oczyszczalni na obszarach poza tak zwaną aglomeracją.
f) Budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Planowana inwestycja obejmować będzie wykonanie utwardzonego placu wraz z budynkiem socjalno-biurowym i wiatą stalową. Punkt stanowić będzie miejsce, gdzie mieszkańcy przekazywać będą „na bieżąco” wybrane frakcje odpadów komunalnych.
g) Poprawa efektywności energetycznej naszych obiektów oświatowych. Projekt obejmuje działania termomodernizacyjne i zastosowanie oszczędnych źródeł oświetlenia w obiektach Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1 oraz budynku komunalnego na os. Karola.
h) Rydułtowy mają już wiele obiektów, na których można spędzać czas wolny. Potrzeba nam jeszcze tras i ścieżek rowerowych, aby można było do tych obiektów bezpiecznie i zdrowo dotrzeć. Chcielibyśmy sukcesywnie w tej kadencji budować nowe połączenia, przeznaczone dla ruchu rowerowego i pieszego.
i) Modernizacja boiska do koszykówki przy SP1.
j) Chcemy dopracować obecnie funkcjonujący system segregacji odpadów tak, aby przy następnym przetargu na wybór firmy wywożącej odpady móc wprowadzić poprawki, jakie pokazało życie. Widzimy i wiedzieliśmy to od dawna, że obecny system nie jest doskonały. Niestety, zmienić go można jedynie w momencie ogłoszenia nowego przetargu. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby system był przemyślany i korzystny dla mieszkańców.
k) Jednym z ważniejszych problemów miasta jest nasza kopalnia. KWK „Rydułtowy-Anna to miejsce pracy wielu naszych mieszkańców. Będziemy więc dbali o to, aby tych miejsc nie zlikwidowano. Pamiętamy jednak także, że kopalnia to szereg utrudnień i uciążliwości. Pokazaliśmy już przez ostatnie lata, że potrafimy dogadać się z władzami Kompanii i dyrekcją kopalni. Pokazaliśmy, że potrafimy wspólnie niwelować niedogodności z korzyścią dla miasta i pracowników kopalni.
Ponadto chcemy kontynuować działania zmierzające do kanalizacji obszaru Rydułtów. Chcemy także doprowadzić do modernizacji wielu naszych dróg.
Kanalizacja sanitarna
W zakresie budowy systemów kanalizacji sanitarnej proponujemy:
1. zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Rydułtowy – etap I obejmujący      ulice: Osiedle na Wzgórzu, S. Ligonia, A. Mickiewicza, G. Morcinka, Ładna, Wjazdowa, J. Barcioka, Raciborska – 8,9 km sieci + 2 przepompownie.
2. budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. Żelaznej – Obywatelskiej (na skarpie powyżej stacji PKP)
3. budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. J. Barcioka. Do wykonania 369 m.
4. budowa kanalizacji sanitarnej ul. Benedykta, W. Wróblewskiego. Do wykonania 1740 m sieci kanalizacyjnej.
5. budowa kanalizacji sanitarnej ul. Skalna i Kazimierza Przerwy – Tetmajera.
Kanalizacja deszczowa
1. Po dokonaniu podłączenia mieszkańców Osiedla na Wzgórzu do nowej kanalizacji sanitarnej proponujemy modernizację kanalizacji deszczowej wraz z jednoczesną przebudową odcinka drogi.
2. Proponujemy wykonanie niezbędnych odwodnień dróg:
a) ul. Nowa,
b) częściowo ul. Gajowa,
c) ul. Benedykta.
3. Proponujemy budowę kanalizacji deszczowej na ul. A. Mickiewicza i Ładnej.
Drogi
Proponujemy następujące modernizacje i budowy dróg:
1. modernizacja ul. Radoszowskiej wraz z budową pętli autobusowej,
2. modernizacja ul. Barwnej,
3. modernizacja dróg na Osiedlu na Wzgórzu – po zrealizowaniu modernizacji sieci kanalizacji deszczowej,
4. budowa dwóch dróg bocznych ul. Radoszowskiej,
5. modernizacja bocznej drogi ul. Romualda Traugutta,
6. modernizacja bocznej drogi ul. Gajowej,
7. budowa parkingu u zbiegu ulic Plebiscytowa – Engelsa,
8. mur oporowy ul. Skalna – 2015 r.
9. budowa ulicy Armii Krajowej wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu,
10. budowa brakującego chodnika na ulicy Narutowicza,
9) chodnik przy ulicy ks. B.Szyszki.
Proponujemy również naprawy dróg przy udziale środków KWK Rydułtowy-Anna (szkody górnicze): ul. Nowej, Kruczej, Gen. Władysława Sikorskiego, Ofiar Terroru na odcinku UM Rydułtowy do ul. A Mickiewicza, ul. Benedykta, ul. Jasnej, ul. Jana Kochanowskiego, ul. Miłej, ul. Studziennej, ul. ODJ Traugutta i innych.
2. Powiat
a) Utrzymanie przynajmniej w obecnym stanie naszego rydułtowskiego szpitala, działającego obecnie w ramach Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim. Trzeba pamiętać, że ten szpital to kilkaset miejsc pracy dla naszych mieszkańców – mieszkańców Rydułtów i powiatu wodzisławskiego. Ten szpital to także ważne ogniwo w naszym lokalnym systemie służby zdrowia. Od lat podkreślamy, że dużą szansą dla naszego szpitala jest uczynienie z niego szpitala typu rodzinnego – w odróżnieniu od dużych molochów z Rybnika i Raciborza.
b) Stworzenie sensownego systemu transportu ponadlokalnego. Mówiąc prościej – stworzenie na bazie powiatu nowego i przemyślanego transportu autobusowego, obsługującego miejscowości naszego powiatu. Wysoce nieracjonalne jest obecnie funkcjonujące rozwiązanie. Uważamy, że to właśnie powiat powinien pokusić się o wypracowanie dobrego rozwiązania i pomóc naszym miastom i gminom.
c) Stale będziemy monitorować stan naszych drób powiatowych. W tej kadencji starać się będziemy o wykonanie prac na ulicach Plebiscytowej i Bohaterów Warszawy. Będziemy także poprzez władze miejskie i powiatowe dopominać się remontów drogi wojewódzkiej – Raciborskiej.
d) Konieczna jest stała troska o nasze „liceum na górce” oraz  szkołę ponadgimnazjalną na ulicy Obywatelskiej. Osiągnięcia tych placówek dydaktycznych są niepodważalne. Konieczne jest więc stałe doposażanie i rozwijanie naszych szkół średnich, aby potrafiły sprostać współczesności i nadal proponować interesującą ofertę dydaktyczną dla okolicznej młodzieży. Wydaje się również, że w tej kadencji powinny wreszcie ruszyć prace związane z budową nowej sali gimnastycznej w liceum.